Skip to content

På forbundstinget i 2024 ble det vedtatt at NGTF skulle se på framtidig struktur for trenerlisen og komme med forslag til eventuelle endringer til tinget i 2026:

«Trenerlisens holdes på dagens nivå. Forbundsstyret gjør en utredning i sammenheng med Organisasjonsutvalgets rapport og dette arbeidet om trenerlisensen bør differensieres for bredde og konkurranse. Samtidig ser styret på om lagene bør pålegges å ha trenerlisens på alle som er instruktører i hall uavhengig om de får betalt eller ikke. Dette fremmes på neste ting så tinget kan bestemme om dette er fornuftig. Målsetningen må være at alle instruktører, uavhengig om de får betalt eller ikke skal være trygge i hallen.» (vedtak fra forbundstinget 2024)

Samtidig som vi ser på framtidig innretning av trenerlisensen, er det naturlig også å se på framtidig struktur også for de andre lisensene i NGTF. I den forbindelse ønsker vi innspill og forslag til hvordan ordningen kan innrettes best mulig, og vi inviterer kretser, klubber, enkeltmedlemmer og andre til å gi sine innspill gjennom denne undersøkelsen.

Gi dine innspill til fremtidig lisens- og forsikringsstruktur her.

Svarfrist for undersøkelsen er 20. januar 2026.

Det innkalles videre til et åpent innspillsmøte på teams tirsdag 27. januar kl 20-21.
Deretter vil eventuelle forslag til endringer bli tema på kretsledermøtet i februar, før forbundsstyret utarbeider et endelig forslag til forbundstinget i april.

Kjære klubber, trenere, dommere, frivillige og samarbeidspartnere i Viken og Oslo gymnastikk- og turnkrets!

Når vi nå nærmer oss jul og slutten på året, ønsker kretsstyret å sende en varm julehilsen og samtidig dele noen glimt fra arbeidet vårt etter kretstinget.

Etter kretstinget har styret gjennomført ni styremøter, i tillegg til flere arbeidsmøter. Kretsstyret ønsker å inkludere utvalgene i større grad, og har derfor hatt flere møter sammen med utvalgene våre. Videre har vi hatt gleden av å delta på mange flotte arrangementer ute i klubbene.

To klubber her feiret jubileum i år. Tradisjonsrike gymnaster i Gymnastikk og Turnforeningen Bjart arrangerte 100-årsjubileum i oktober. Sarpsborg Turnforening markerte 140-årsjubileum med et forrykende flott juleshow. 

Det er veldig inspirerende å se all den flotte turnaktiviteten som foregår i kretsen. Kretsstyret har deltatt på både sommer- og juleavslutninger i flere klubber. Kretsstyret har også deltatt på flere møter i de to idrettskretsene, Viken og Oslo.
Representanter fra styret har vært til stede på de fleste kretsmesterskapene i kretsen, hvor vi igjen har fått oppleve mye flott turning. Kretsmesterskapet i Turn kvinner og Turn menn er en uttakskonkurranse til Norgesfinalen, som i år ble arrangert i Narvik. Her vant både jentene og guttene lagkonkurransen – gratulerer så mye!

Styret har kommet godt i gang med arbeidet i ny periode. En viktig del av arbeidet har vært tilskuddsordningene i tråd med langtidsplanen, samt å behandle søknader på mange gode aktiviteter.

Vi vil rette en stor takk til alle som bidrar med tid, engasjement og innsats for gymnastikk- og turnidretten i kretsen vår. Dere skaper aktivitet, fellesskap og idrettsglede hver eneste uke.
Vi håper julen gir rom for ro, hygge og gode øyeblikk sammen med familie og venner, og at dere får ladet batteriene før et nytt og spennende år.

Vi ønsker dere alle en riktig god jul og et godt nytt turnår!

Med vennlig hilsen
Kretsstyret i Viken og Oslo gymnastikk- og turnkrets 🎄🤸‍♂️

Teknisk komité TeamGym viderefører muligheten for arrangører til å søke om støtte til å avholde lokale og regionale treningssamlinger med trenere fra vår trenerpool.

Det kan søkes støtte om samlinger for rekrutt og junior/senior. Det er satt av midler til inntil fem samlinger for rekrutt og fem samlinger for junior/senior. Det er mulig å avholde samling for begge aldersgrupper, men det utløser ikke dobbelt støtte. Midlene tildeles fortløpende.

Mer informasjon om konseptet, søknadsskjema, liste over trenere og rapportskjemaer finner dere nederst på vår hjemmeside siden her.

Foto: Tron Lunde

Nytt og oppdatert Reglement TeamGym 2026-2 nå klart og lagt ut på vår hjemmeside. Dette inkluderer reglement for TeamGym enkeltapparater og rekrutt.

I tillegg er det lagt ut en endringslogg for at dere lettere skal se endringene fra første versjon som tidligere har vært publisert. Endringsloggen er gjengitt nedenfor i denne nyheten.

Følgende punkter er oppdatert eller endret fra sist versjon

  • Oppdatering av art. nr, generelle skrivefeil, feilrettinger etc.
  • Endra fra troppsgymnastikk til TeamGym, og fra Nasjonale Klasser til TeamGym
    Enkeltapparater.
  • Lagt til Appendix A5 – Tillegg for TeamGym enkeltapparater
  • Lagt til Appendix A6 – Tillegg for TeamGym Rekrutt
  • Oppdatert «art. A5 – Antall deltagere på hver tropp» med hensyn til reserver.

Det er per dags dato et ledig engasjement som konkurransekonsulent i Norges Gymnastikk- og Turnforbund knyttet til forbundets konkurranseavdeling. Vikariatet er 100% stilling og i utgangspunktet tenkt frem til juli 2026, men det vil være muligheter for forlengelse.

Arbeidsoppgaver:
– Tett samarbeid med teknisk komité, og sørge for at vedtak følges opp
– Bistå landslagssjef og øvrig støtteapparat for landslag
– Bidra til å følge opp landslagenes aktiviteter, årsplaner, budsjett og rapportering på disse
– Foreta påmeldinger og bestilling av reise- og opphold ifm. internasjonale konkurranser og mesterskap
– Bistå arrangører av NM og andre nasjonale konkurranser
– Bistå i forbindelse med dommerkurs og seminarer
– Sikre god informasjonsflyt og dialog med klubber og kretser
– Bidra med innhold og publisering av aktuell informasjon i sosiale medier
– Andre oppgaver i administrasjonen ved behov

Kvalifikasjoner og erfaringer:
– Gode administrative evner
– God forståelse for idrettens organisering
– Fordel med kjennskap til forbundets aktiviteter
– God skriftlig framstillingsevne på norsk og engelsk
– Solid erfaring med MS Office programmer og generell god systemforståelse

Egenskaper:
– Gode kommunikasjons- og samarbeidsevner, relasjonsbyggende og engasjerende
– Liker å jobbe selvstendig og i team
– Proaktiv, strukturert, effektiv og tydelig, med stor arbeidskapasitet
– Løsningsorientert, utadvendt og initiativrik
– Kan håndtere høyt arbeidspress i perioder
– Personlig egnethet vil bli vektlagt

Vi tilbyr:
– En spennende arbeidsplass i en organisasjon i utvikling
– Dyktige og engasjerte kollegaer
– Sportslige opplevelser og idrettsglede
– Gode forsikringsordninger og p.t pensjonsordning i Storebrand
– Muligheter for trening i arbeidstiden
– Fleksibel arbeidshverdag
– Lønn i henhold til vedtatt lønnspolitikk

Andre opplysninger:
– Noe kvelds- og helgearbeid må påberegnes
– Stillingen rapporterer til avdelingsleder konkurranse

Søk her: Spennende engasjement i Norges Gymnastikk- og Turnforbund | FINN.no

Tiltredelse: Snarest mulig

Søknadene vil bli vurdert fortløpende.

Da nærmer vi oss slutten på 2025. For min del er avslutningen på gymnastikk- og turn året, å være på juleoppvisninger. Her får man virkelig se hvor mye våre aktiviteter betyr for så mange. Ikke minst får man se hvor mye frivilligheten betyr, og hvor mye glede som skapes av alle de som nedlegger et enormt arbeid for at barn og unge som er en del av vårt forbund, skal kunne utvikle seg under trygge rammer i våre foreninger.

Dere som engasjerer dere i dette arbeidet gjør en uvurderlig jobb, som jeg tror få forstår verdien av. Når man ser utfordringene som gjør seg gjeldende blant barn og unge i dagens samfunn, så blir idretten desto viktigere. Turnforeningen kan være nettopp den arenaen der man opplever mestring og felleskap, og som bidrar til å skape trygghet i tilværelsen. Dere bidrar ikke bare til at mange får gode og uforglemmelige opplevelser, men til at hele samfunnet vårt blir litt bedre.

Mange høydepunkter

Året har vært preget av mye aktivitet og mange høydepunkter. Under EM i Leipzig i mai hadde vi hele 4 gymnaster i finaler! Dette har vi aldri vært i nærheten av å klare tidligere og viser at vi er en nasjon å regne med på det øverste nivået i Europa.

Under høstens VM i Jakarta kom Sebastian Sponevik til mangekampfinalen der han ble nummer 18. Dette er den beste norske plasseringen i et VM i moderne tid og viser med tyngde at vi er å regne med på de store arenaer.

Foto: FIG

Det var også svært gledelig at vi under nordisk mesterskap i TeamGym i Finland fikk en bronsemedalje i mix-klassen. Dette er en klasse der vi ikke er bortskjemt med gode resultater, men som det har vært jobbet målrettet med for å øke nivået. Gratulerer til Trondhjemsturn med en fortjent bronsemedalje.

Jeg vil også fremheve at det under årets NM-veke i Stavanger, var turnfinalen som trakk flest seere til tv-skjermene. Faktisk var dette en av de best sette sendingen NRK hadde hele den aktuelle uken. Dette viser at vi er attraktive og at mange ønsker å se turn når de får muligheten til dette. I vår strategiske plan er det fokus på arrangementer, og jeg vet at vi i 2026 vil se effekten av dette. Jeg er overbevist om at dette vil gjøre oss enda mer attraktive både hos medlemmer, publikum og sponsorer.

Jeg fikk også i år anledningen til å være til stede både under International friendship competition og paragym Challenge i Lørenskog. Aldri har flere nasjoner vært representert på vennskapskonkurransen som gikk av stablene i midten av oktober da hele 9 nasjoner var representert. Dette var et fantastisk arrangement der idrettsprestasjoner og idrettsglede dominerte helgen.

I midten av mai gjennomførte Lørenskog gymnastikklag Paragym Challenge, også dette med rekorddeltakelse. Spesielt hyggelig er det at flere klubber en noen gang var representert. Jeg er imponert over nivået de holder og det samholdet og vennskapet som er så tydelig. Tusen takk til Lørenskog gymnastikklag som gjennomfører arrangementet til topp karakter år etter år!

I sommer var jeg så heldig å få være til stede under Landsturnstevne på Jæren, med Ålgård og Nærbø som arrangører. Vi hadde håpet på større deltakelse, men for en turnfest det ble for de som hadde tatt turen. Arrangørene hadde virkelig gjort alt for at alle som var til stede skulle føle seg ivaretatt og ha optimale rammer for sine aktiviteter. Og det kan jeg si, dere innfridde til gangs. Maten kunne passet på en Michelin restaurant, oppvisningene var som tatt ut av en gallaforestilling og alle jeg snakket med hadde bare lovord å si om arrangementet. Tusen takk til Ålgård og Nærbø som gjorde denne uken til et skikkelig høydepunkt for oss som var til stede.

Foto: Tida Production / Thea Johansen

ALT-konferansen og Gymnastics Awards

Så må jeg trekke frem ALT-konferansen og Gymnastics Awards som ble avholdt på Lillestrøm. Hele 270 deltakere var til stede og fikk oppleve spennende foredrag og en spektakulær galla. Administrasjonen har gjort en fantastisk jobb med å gjøre dette til et virkelig høydepunkt og noe ingen vil gå glipp av. Til og med idrettspresidenten hadde tatt turen og lot seg imponere over alle de flotte innslagene og fantastiske tillitsvalgte som ble hedret denne kvelden. Ikke minst gledet hun seg over vår egen Titteliten som i en alder av 100 år fikk sin velfortjente fortjenestemedalje i gull. Snakk om ambassadør for vår visjon, livslang glede i gym og turn!

Jeg vil også trekke frem ALT-ung som et særdeles viktig tilskudd til ALT-konferansen. Alle ungdommene jeg snakket med opplevde helgen som lærerik, spennende og ikke minst underholdende. I forlengelsen av det vil jeg også, med stolthet, trekke frem at vi under årets idrettsting fikk tidenes yngste styremedlem i NIF i vårt eget styremedlem Christine Heggstad.

Med erfaringene fra Christine i vårt eget styret, vet jeg at hun kommer til å sette sitt preg på idrettstyret med mye kunnskap og gode refleksjoner.

Betydningsfulle internasjonale posisjoner og sterk fremdrift nasjonalt

Det er også gledelig at vår egen Tom Thingvold ble gjenvalgt som visepresident i det Europeiske Turnforbundet. Det var skarp konkurranse om vervet, men Tom fikk bred støtte for sitt kandidatur. Vi fikk også innvalgt representanter i Gym for all komiteen og teknisk Komite TeamGym, ved Lasse Hauser og Tron Lunde. Vi er med dette gått representert i det europeiske Turnforbundet, noe som gir mulighet for å påvirke beslutninger i retning av det vi står for.

Så er det svært hyggelig å registrere at vi er helt i rute hva gjelder vår anleggsplan som ble vedtatt i 2009. Innen utløpet av 2026 står nemlig anlegg nummer 100 klart for å tas i bruk av håpefulle turnere i alle aldre. Ingen i norsk idrett er bedre enn oss på anlegg, noe som ene og alene skyldes engasjerte turnvenner som klarer å formidle viktigheten av å få etablert basishaller. Tusen takk til alle dere som ikke ga dere før anlegget stod ferdig, og tusen takk til dere som fortsatt jobber med sitt prosjekt!

Kurs rulles også ut som aldri før i vårt forbund. Det skjer mye spennende og jeg vil spesielt påpeke at vi nå er godt i gang med trener 2 i alle disipliner. Her er det viktig at klubbene sørger for at flest mulig deltar slik at vi har et tilstrekkelig antall trenere til å møte alle de som etterspør våre aktiviteter. En stor takk til kompetanseavdelingen og alle andre som bidrar til at vi kan tilby kurs som legger til rette for trygg og kvalitetsfylt trening.

Avslutning

Avslutningsvis må jeg gjenta noe av det jeg skrev tidligere. Tusen takk til alle dere som står på året rundt for at barn, unge og voksne skal få muligheten til å ta del i alle de fantastiske aktivitetene som våre foreninger tilbyr mer en 100.000 medlemmer. Jeg møter så utrolig mange flotte og dedikerte mennesker i mitt turnvirke og slutter ikke å reflektere over hvor heldige vi er som har slike personer i vårt forbund. Uten dere hadde det ikke vært noen aktivitet.

Jeg vil også takke administrasjonen vår som gjør et imponerende stykke arbeid for å tilrettelegge slik at vi kan utvikle oss og være et effektivt serviceapparat ut mot våre medlemmer. Takk også til alle kretser og klubber som gjør at vi blir den turnfamilien vi er, og som gjør oss unike!

Det er ikke enkelt å forsøke seg på en oppsummering på vegne av vårt forbund, da det skjer så utrolig mye man kunne trukket frem. Jeg er helt sikker på at alle har sine helt genuine opplevelser fra gym og turn i året som har gått, men da har jeg i hvert fall fått formildet noe av det jeg synes var høydepunkter gjennom 2025.

God jul og godt nytt år til alle sammen!

Ny periode for konkurranselisens fra 1. januar 2026. Konkurranselisens kan kjøpes for sesongen 2026 allerede nå, gjeldende fra 1. januar 2026. Lisensen kjøpes i Min Idrett.

Alle som deltar i arrangement hvor det konkurreres i et av NGTFs offisielle konkurransereglement må løse konkurranselisens (utvidet forsikring for konkurranseutøvere) for å kunne delta. Det er klubben/laget/gruppen som har ansvar for at utøvere har gyldig konkurranselisens før påmelding til konkurranser.

Kjøp konkurranselisens kat. 1: TRYKK HER.
Kjøp konkurranselisens kat. 2: TRYKK HER.

Dersom du kjøper konkurranselisens før 01.01.2026, vil det stå at lisensperioden er fra 15.12.2025-31.12.2026, men den er gjeldende fra 01.01.2026.

Gjeldende satser:
Kategori 1: 240,- for utøvere f.o.m. det året de fyller 9 t.o.m. det året de fyller 12 år.
Kategori 2: 600,- for utøvere f.o.m. det året de fyller 13 år.

Konkurranselisensen følger kalenderåret (01.01-31.12) og betales en gang per år. Forsikringen gjelder gjennom hele året, under organisert trening, konkurranser og stevner i regi av forbund, kretser og klubber i NGTF.

Les mer om lisens og forsikring HER.

Har du spørsmål?

Camilla Sandhaug Johnsen

NGTF har vært med på NIFs satsning for utvikling av aktivitet- og konkurranseformer for ungdom mellom 13-16 år. Gjennom prosjektet har vi sammen med andre særforbund jobbet for å skape noe nytt for ungdommene. På den måten håper vi å kunne bidra til at ungdommene fortsetter i idretten.

For oss har det vært viktig at ungdommene har vært med i prosessen, gjennom å teste ulike ideer og dermed komme med sine ærlige tilbakemeldinger.

Konkurransekonseptene vi har utviklet

Plant-it

Gjennom NIF-prosjektet, har vi utviklet Plant-it. Det er en lavterskel konkurranse der utøveren er i fokus. Det skal være ufarlig og gøyalt, samt tilpasset utøverens nivå. Konkurransen kan gjøres individuelt eller i team, i egen klubb eller i samarbeid med andre klubber, lokalt, i krets eller regionalt. 

I dette konseptet ligger hovedfokuset på selve elementet og landingen, der utøveren selv velger øvelser. Her er det utarbeidet et eget reglement, hvor målet er at utøveren skal få en score basert på fokusområdene.

I tillegg til NIF-prosjeket, har vi også utviklet to lavterskelkonsepter. Konseptene kan brukes for å gjøre treningshverdagen mer variert, morsomt og lekent.

Stick or Go

«Stick or Go» er en enkel, uhøytidelig og morsom konkurranseform hvor målet er å sticke landingen – altså lande stødig, kontrollert og uten steg. Det er en elimineringslek som passer perfekt som sosial aktivitet eller som en leken avslutning på en treningsøkt.

Spinn the skill

Et ferdiglaget digitalt lykkehjul med 85 ulike utfordringer og øvelser. Deltakerne spinner hjulet, gjennomfører oppgaven de får, og bygger fellesskap gjennom samarbeid, variasjon og aktivitet.

Du kan enkelt tilpasse hjulet ved å bytte ut og/eller legge til egne øvelser.

Christian Parkstad / Norges idrettsforbund

På våre hjemmesider har vi samlet alt av informasjon om de nye konseptene. Les mer her

Foto: Christian Parkstad / Norges idrettsforbund

Video: Martin Strøm / Norges idrettsforbund

Norges Gymnastikk- og Turnforbund søker en dedikert teknisk arrangør til ParaGym Challenge 2026, den nasjonale paraturnfesten. Arrangementet skal være åpent for alle barn, ungdom og voksne fra 11 år og oppover – enten man allerede er aktiv innenfor paraturn eller bare nysgjerrig på å prøve. Alt fra lavterskeltilbud til toppidrett, med et stort fokus på aktivitet og det sosiale samværet. Klubben kan i tillegg søke om å være den nasjonale konkurransen som åpner for deltakelse for barn helt ned til 9 år.

Grip sjansen til å lage en fest som vil inspirere, underholde og bringe folk sammen. ParaGym Challenge handler om ekte idrettsglede, like muligheter og skal være en arena der alle får skinne. Benytt skjemaet nedenfor for å sende inn søknad. Legg ved utkast til invitasjon og en kort søknadstekst innen søndag 1. februar 2026. Bli med og skap den unike stemningen som er varemerket til ParaGym Challenge – der vi sammen løfter deltakerne frem og skaper ekte idrettsglede for alle.

En nasjonal parakonkurranse skal:
– ha fokus på aktivitet og mestring
– legge til rette for gode sosiale opplevelser
– tilby både lavterskelaktiviteter med fokus på oppvisning og deltakelse, samt konkurranse for turn kvinner, turn menn og rytmisk gymnastikk

NGTFs tekniske komiteer for turn kvinner, turn menn og rytmisk gymnastikk har vedtatt ParaGym Challenge 2026 som et av uttakskonkurransene til Special Olympics World Summer Games 2027 Santiago, og det er derfor et krav om at konkurransen inneholder alle tre grener. Vi ønsker at konkurransen holdes helgen uke 47, nærmere bestemt lørdag 21. og søndag 22. november. Dette er for at gymnastene skal være godt i gang med sesongen, og ha god tid til å øve før konkurransen. Dato er også satt for å, på best mulig måte, unngå annen aktivitet i løpet av novemberhelgene.

Har du spørsmål? Ta kontakt via e-post: nicolai.jacobsen@gymogturn.no
______________________________________________________________________________________________

Søknad ParaGym Challenge 2026

Frist for innsending av søknad er 1. februar 2026.

"*" indicates required fields

Kontaktperson:*
E-post til kontaktperson:*
En nasjonal parakonkurranse skal ha en tydelig aktivitetsrettet og sosial profil, og skal inneholde både lavterskeltilbud med fokus på oppvisning og deltakelse, i tillegg til konkurranse
Drop files here or
Accepted file types: pdf, jpg, docx, doc, Max. file size: 50 MB.
    Legg ved ditt utkast på invitasjon her.

    HSIL Turn er en del av et av Oslos eldste fleridrettslag, og har rundt 350 medlemmer, hvorav ca. 60 konkurransegymnaster fordelt på Troppsgymnastikk og TK. Vår turnhall ligger fem minutter fra Rommen T-banestasjon. Vår visjon er «Turn for alle», som innebærer at vårt tilbud skal favne utøvere uavhengig av alder, ambisjonsnivå eller ferdigheter. For å videreutvikle våre aktiviteter søker vi nå dyktige trenere for ulike grupper på timebasert lønn. Vi søker trenere til følgende grupper, med aktuelle kvalifikasjoner.

    Troppsgymnastikk:
    •  Minimum sikringskurs 1 i trampett og tumbling
    •  Erfaring som trener innen turn eller troppsgymnastikk

    Arbeidsoppgaver:
    •  Gjennomføre trening for aktuelle grupper i samarbeid med øvrig trenerteam
    •  Følge oppsatte treningsplaner fra hovedtrener
    •  Samarbeide tett med sportslig leder og hovedtrener
    •  Bidra ved arrangementer

    Vi søker deg som:
    •  Har pedagogiske kvalifikasjoner
    •  Er dyktig i kommunikasjon og samarbeid
    •  Trives med å jobbe med mennesker, særlig barn og ungdom
    •  Har idrettsfaglige kurs (dette vil bli vektlagt)
    •  Har godt humør og er kreativ

    Vi tilbyr:
    •  Motiverte utøvere og kompetente trenerkolleger
    •  Moderne og velutstyrt hall
    •  Kursmuligheter gjennom krets og forbund
    •  Arbeidstid på ettermiddag og kveld; noe helgearbeid må påregnes
    •  Lønn etter avtale

    Søknadsfrist: Fortløpende
    Ønsket oppstart: Januar 2026
    Søknad og CV sendes til: turn.hsil@hsil.no
    Spørsmål om stillingen rettes til: Leder.turn@hsil.no

    Kontaktperson: Marius Eide
    E-post: leder.turn@hsil.no

    Kontaktperson: Bente Stensrud
    E-post: turn.hsil@hsil.no

    Høybråten og Stovner IL Turngruppe søker trenere. HSIL Turn er en del av et av Oslos eldste fleridrettslag, og har rundt 350 medlemmer. Vår turnhall ligger fem minutter fra Rommen T-banestasjon. Vår visjon er «Turn for alle», som innebærer at vårt tilbud skal favne utøvere uavhengig alder, ambisjonsnivå eller ferdigheter. For å videreutvikle våre aktiviteter søker vi nå dyktige trenere for ulike grupper på timebasert lønn med aktuelle kvalifikasjoner.

    Arbeidsoppgaver:
    • Gjennomføre trening for aktuelle grupper i samarbeid med øvrig trenerteam
    • Følge oppsatte treningsplaner fra hovedtrener
    • Samarbeide tett med sportslig leder og hovedtrener
    • Bidra ved arrangementer

    Vi søker deg som:

    • Har noe erfaring fra turn eller lignende idretter, enten som utøver eller trener
    • Har pedagogiske kvalifikasjoner
    • Er dyktig i kommunikasjon og samarbeid
    • Trives med å jobbe med mennesker, særlig barn og ungdom
    • Har idrettsfaglige kurs (dette vil bli vektlagt)
    • Har godt humør og er kreativ

    Vi tilbyr:
    • Motiverte utøvere og kompetente trenerkolleger
    • Moderne og velutstyrt hall
    • Kursmuligheter gjennom krets og forbund
    • Arbeidstid på ettermiddag og kveld; noe helgearbeid må påregnes
    • Lønn etter avtale

    Søknadsfrist: Fortløpende
    Ønsket oppstart: Januar 2026
    Søknad og CV sendes til: turn.hsil@hsil.no
    Spørsmål om stillingen rettes til: Marius Eide, leder.turn@hsil.no

    Kontaktperson: Marius Eide
    E-post: leder.turn@hsil.no

    Kontaktperson: Bente Stensrud
    E-post: turn.hsil@hsil.no

    Registreringsfrist som landslagsaktuell klubb var 31. oktober. Har klubben din juniorutøvere som kan være aktuell til landslaget, må klubben registreres så fort som mulig, og innen 31. desember 2025 – se landslagsmodellen.no.

    I oppdateringen av vanskeskjema i det nye reglementet så er det bestemt at det beste er å starte oppbygningen med «blanke ark». Det vil si at de snaut 4000 vanskeskjemaene som ligger i databasen vil bli slettet 15. desember 2025. Ønsker dere som klubb eller trener å beholde vanskeskjemaene og bygge videre på disse med oppdatert reglement har dere frem til og med 14. desember på å eksportere skjema i pdf fra vs.tktg.no

    Følgende vil skje 15. desember
    vs.tktg.no vil være stengt for innlogging i perioder fra 15. desember frem til starten av januar.
    – ALLE frittstående vanskeskjemaer slettes fra systemet 15. desember.
    – ALLE tumbling serier laget av brukere, som ikke finnes som standard, slettes.
    – ALLE tumbling og trampett vanskeskjema slettes fra systemet 15. desember.
    – Dersom noen ønsker å beholde et vanskeskjema, last det ned som pdf innen 14. desember.

    Har dere spørsmål om vs.tktg.no eller om vanskeskjemaene kontakt Tron Lunde på e-post: tron.lunde@gmail.com

    Den norske delegasjonen var på plass i Praha denne helgen i forbindelse med European Gymnastics-kongressen. Norge hadde hele fire kandidater som stilte til valg.

    I løpet av helgen samlet alle de 50 medlemsforbundene i European Gymnastics seg i den tsjekkiske hovedstaden for å delta på presentasjoner og diskusjoner under den 31. European Gymnastics-kongressen.

    På dag 1 lyttet generalforsamlingen til rapportene fra presidenten og lederne for de tekniske komiteene. I tillegg ble flere viktige forslag diskutert og stemt over.

    På dag 2 var oppmerksomheten rettet mot valgresultatene. Det er svært gledelig at Tom Thingvold ble gjenvalgt som visepresident. Vi er stolte over å ha en av våre egne i et av Europas viktigste og største idrettsforbund.

    Dr. Farid Gayibov, som ble valgt i 2017 som den femte presidenten i European Gymnastics, stilte til gjenvalg og ble utfordret av presidenten for teknisk komite turn menn, Mario Vukoja. Med et resultat på 27–23 går Gayibov nå inn i sin tredje og siste periode som president. (Oversatt og hentet fra EuropeanGymnastics.com)

    Tre nordmenn ble valgt inn i viktige verv

    Tom Thingvold ble gjenvalgt som visepresident.

    Tron Lunde ble valgt inn i TeamGym komiteen.

    Lasse Hauser ble gjenvalg i Gymnastics for All komiteen.

    Anne Torill Nordli var kandidat til Turn kvinner komiteen, men ble dessverre ikke valgt inn.

    Gjennom målrettet arbeid, samarbeid og en enorm dugnadsånd har Sola Turn skapt et unikt kraftsenter for gymnastikk og turn i Sør-Norge. I dag består arenaen av 5 500 m² turnflater, fullt finansiert og eid av klubben selv – med stor støtte fra Sola kommune og spillemidler. Nå er arenaen kåret til Årets idrettsanlegg 2025.

    Juryens begrunnelse:

    Årets idrettsanlegg 2025: Fjogstadhus Turnarena
    Prisen for Årets idrettsanlegg 2025 tildeles Fjogstadhus Turnarena. Anlegget fremstår som et foregangsanlegg for turnidretten i Norge, et komplett turnanlegg med rom for alle, fra bredde til topp, og med en helhetlig tankegang som imponerer juryen.

    Arenaen er utviklet gjennom en bred brukermedvirkningsprosess, der medlemmer, trenere og gymnaster har bidratt aktivt fra idéfase til ferdigstillelse. Dette har resultert i et anlegg som dekker behovene til både breddeidrett og konkurranse, og som gir rom for aktivitet for alle aldersgrupper, fra 0 til 100 år. Juryen merker seg den imponerende medlemsveksten som anlegget har bidratt til, og ser dette som et godt eksempel på hvordan et moderne idrettsanlegg skaper aktivitet og idrettsglede.

    Fjogstadhus Turnarena er universelt utformet og tilrettelagt for paraidrett, med spesialtilpasset utstyr og løsninger som gjør turn tilgjengelig for personer med ulike funksjonsnedsettelser. Dette har gjort Sola Turn til en av landets ledende klubber innen tilrettelagt turn. Juryen fremhever at anlegget fungerer som en inkluderende møteplass på tvers av kjønn, alder og funksjonsnivå.

    Anlegget er bygget med tydelig fokus på bærekraft og kostnadseffektivitet. Beliggenheten gir enkel tilgang til kollektivtransport, og bygget er oppført med robuste, vedlikeholdsfrie materialer og energieffektive løsninger som LED-belysning, lavtemperaturanlegg og vannbesparende teknologi. Juryen er imponert over at klubben har klart å realisere et så omfattende prosjekt, et forbilledlig eksempel på ansvarlig økonomistyring med gode resultat.

    Arenaen er ikke bare et sted for trening og konkurranse, men også en sosial møteplass med e-sportrom, kurs- og utdanningsprogrammer, og samarbeid med lokale skoler. Dette viser en helhetlig tankegang der idretten selv som anleggseier tar ansvar for utvikling og drift. Juryen roser anleggets evne til å kombinere tradisjonell turn med nye aktivitetsformer, og ser Fjogstadhus Turnarena som en inspirasjon for fremtidige anleggsprosjekter.

    Juryen gratulerer!
    Kultur- og likestillingsdepartementet
    Norges idrettsforbund
    BAD, PARK og IDRETT (BPI)

    Fjogstadhus Turnarena -Sola Turn
Foto: Thea Johansen/Sola turn

    Foto: Thea Johansen/Sola turn

    Informasjon om anlegget:

    • 5 500 m² turnflater

    • To komplette basishaller

    • RG-sal med konkurranseteppe

    • Speil-/rytmesal

    • To motorikksaler for småbarn

    • E-sportrom med 15 maskiner, også tilrettelagt for HC

    • Styrkerom med full maskinpark

    • Kafé og sosiale soner

    • 6 garderober + egne for HC og trenere

    • Kontorer, møterom, klubbrom

    • Utendørs treningspark

    Oversiktsbilde: Sindre Ellingsen