Alt du trenger å vite om NM i RG!

Til helgen braker det løs i Askerhallen når noen av Norges beste gymnaster møtes til ett av årets høydepunkter – Norgesmesterskapet for individuelle utøvere i rytmisk gymnastikk. Asker Turnforening står som teknisk arrangør for mesterskapet, som går av stabelen 24.–25. mai.
Mesterskapet regnes som sesongens mest prestisjefylte konkurranse på nasjonalt nivå for individuelle. Her skal det kjempes om edelt metall i både junior- og seniorklassene, i mangekamp og enkeltredskaper. Publikum kan vente seg imponerende prestasjoner fra landets fremste utøvere – en helg fylt med eleganse, styrke og presisjon. Asker, med sin solide erfaring som arrangør og gode fasiliteter i Askerhallen, lover et mesterskap med høy kvalitet både på og utenfor konkurranseteppet.
Kongepokalen på spill – blir det historisk seier?
I fjor var det Josephine Juul Møller som stakk av med kongepokalen, etter å ha dominert mesterskapet med gull i alle fire enkeltredskaper og mangekampen. Med det tok hun sin femte kongepokal – et imponerende bevis på hennes toppnivå i norsk RG. Årets mesterskap byr derfor på ekstra spenning: Kan Josephine sikre seg sin sjette pokal og dermed tangere Emilie Holtes rekord for flest sammenlagtseiere i mangekampen? Eller vil en ny stjerne tre frem og utfordre den regjerende mesteren? Alt ligger til rette for en nervepirrende konkurransehelg.
Unge stjerner!
Juniorklassen byr på mange lovende navn, og det knyttes stor spenning til det som årets unge utøvere vil vise i Askerhallen. Danielle Dolev imponerte stort i fjorårets NM med seier i mangekampen og tre av fire redskapsfinaler. I år har hun vunnet norgescupen sammenlagt og jakter nok flere nye mesterskapstitler. Samtidig har mange nye talenter markert seg denne sesongen – blant annet utøvere fra Tromsø og arrangørklubben selv. Det ligger an til en helg med flotte prestasjoner og mye å glede seg til fra morgendagens stjerner.
Slik kan du følge med!
Påmeldingsfristen har passert, startlistene er klare, kaker er bakt og kofferten har blitt pakket. Vi forventer å se sterke prestasjoner fra etablerte profiler og spennende nye navn under helgens mesterskap.
📅 Dato: 24.–25. mai 2025
📍 Sted: Askerhallen, Asker
🎟️ Publikum er hjertelig velkommen
Live score: Om du ikke har mulighet til å ta turen til Askerhallen, kan du følge med på oppdateringer her: https://askerrg.sklive.no/
Der finnes også startlister og annen informasjon.
Direktesending: Det blir direktesending av seniorklassen i regi av Amedia. Sendinger finnes hos direktesport her!
Sendeplan lørdag fra kl. 14:25
Sendeplan søndag fra kl. 12:50.
Sjekk også ut @gymogturn på instagram hvor arrangør kjører takeover!
Vi ønsker alle gymnaster lykke til og ser frem til en helg spekket med høydepunkter!
Foto: Sondre Thorstein